Emocije ili čuvstvo su doživljaj ili stanje potaknuto nekim događajem, situacijom u kojoj se nalazimo, akcijom koju poduzimamo, drugim ljudima, našim mislima, očekivanjima ili planovima.
Prema osnovnome hedonističkom tonu čuvstva se dijele na ugodna i neugodna. Razlikuju se po intenzitetu i trajanju. Čuvstvena stanja slaba intenziteta, a dužeg trajanja, nazivamo raspoloženjima, a kratkotrajna čuvstva jaka intenziteta u afektima.
Čuvstva se sastoje od:
- a) fizioloških promjena (npr. ubrzano disanje, lupanje srca),
- b) kognitivne interpretacije ili procjene,
- c) vanj. znakova, izražaja ili ekspresije (npr. drhtanje ruku, bljedilo, crvenilo)
- d) ponašanja ili reakcije na doživljeno čuvstvo
Naučiti upravljati vlastitim emocijama vjerojatno je najvažnija vještina, ne samo za svakodnevno funkcioniranje na visokoj razini, nego i neprocjenjiv alat za svaku uspješnu promjenu u životu.
Dok nemogućnost upravljanja vlastitim emocijama čini nas marionetom događaja i može dovesti do stanja anksioznosti, nezadovoljstva, depresije, što se posljedično odražava i na naše zdravlje, kao i na (ne)kvalitetu naših odnosa.
Sve emocije služe nekoj svrsi. One su ustvari reakcija na neka iskustva. Kada ih znamo prepoznati i upravljati njima, sprječavamo da nas usporavaju u osobnom razvoju, jer znamo upravljati emocijama, a ne da one upravljaju nama!
Sve se više govori o emocionalnoj inteligenciji i njenom utjecaju na uspješnost, zdravlje i sve ostale dobrobiti. Nije li nam svima cilj biti sretni, prihvaćeni i uspješni? Emocionalno inteligentna osoba zadovoljna je svojim životom, dobro je raspoložena i svoje raspoloženje prenosi na ljude oko sebe.
KAKO NAUČITI KONTROLIRATI EMOCIJE?!
- Izbjegavajte nagle promjene raspoloženja
Ljudi koji nauče držati emocije pod kontrolom staloženi su, i ne dopuštaju nagle promjene raspoloženja.
- Zastanite i promislite
Ako imate osjećaj da ćete prekipjeti u određenoj situaciji, zastanite, i promislite. Nemojte da vas emocije nadvladaju, usporite i koncentrirajte se na jednu po jednu stvar. Tako ćete povratiti mirnoću uma, i moći ćete reagirati taktičnO.
- Izbjegavajte preplavljenost osjećajima
Obično je popraćen fizičkom reakcijom, primjerice povišenim bilom, ubrzanim disanjem, slabljenjem koljena, znojenjem dlanova, ili mučninom. To su jasni znakovi da su vas osjećaji preplavili, i da trebate procesirati informacije postepeno, kako bi ih ukrotili.
- Kako kontrolirati emocije: vježbajte disanje
Dubokim udisajima šaljemo više kisika prema mozgu, a to pomaže pri opuštanju. Samo prekinite svaku radnju, zatvorite oči, i pratite sljedeće upute: vrlo sporo udišite kroz nos i brojeći do pet.
- Izbjegavajte društvo pretjerano emotivnih ljudi
Zanimljivo je kako se lako emocije mogu prenijeti na drugu osobu. Upravo zato je najbolje izbjegavati ljude koji su stalno negativni – vrlo lako vas mogu zaraziti čemerom.
- Razmišljajte o rješenju, a ne o problemu
Uvijek nastojte stvari sagledati iz više kuteva. Budite što objektivniji pri sagledavanju dobrih i loših strana pojedine situacije.
Emocije nisu same po sebi loše, često su upravo one razlog naše kreativnosti i motivacije.
Ali ne možete birati što osjećate, no možete odlučiti kako ćete ih kontrolirati.
»Osjećaje je nemoguće ignorirati, bez obzira koliko oni nepravedni i nezahvalni bili.«
Anna Frank
Ostavite odgovor